برش قطعه روی ورق فلز، چوب و ام‌دی‌اف و همچنین جام شیشه‌ای در بسیاری از صنایع اصلی و جانبی ساختمان، تأسیسات، میز و مبل و صندلی، شیشه و موارد مشابه آن همیشه موردنیاز است. لیکن دغدغه اصلی صاحبان کار همواره این است که به هنگام برش قطعات روی ورق‌های خام، کمترین میزان پرتی را داشته باشند و هزینه جانبی کار را کاهش دهند.
  اگر تعداد قطعات کم باشد یا اندازه‌های طول و عرض قطعات مورد درخواست عدد‌های رند باشند، به‌صورت چشمی و بدون محاسبه‌ی پیچیده می‌توان قطعات را طوری جاسازی کرد که میزان پرت حداقل شود. ولی اگر اندازه قطعات متنوع باشد و تعداد آن‌ها بالا باشد در آن صورت برشکار نمی‌تواند بهینه‌سازی را بدون محاسبه انجام دهد. بهینگی دربرش جام‌ (قطعات مادر) در فرایند چینش قطعات کوچک در داخل قطعات جام با در نظر گرفتن تیغه‌اره برش، بدین گونه که ضایعات را در سیستم به حداقل ممکن برساند. 
زمانی که تعداد قطعات کوچک زیاد باشد کار چینش از توانایی انسان خارج می‌شود و نیاز به مکانیسم است تا بتواند در حداقل زمان ممکن و با کمترین هزینه بالاترین بهینگی را به دست آورد.

نرم افزار برش بهینه یاسین

طراحی، توسعه و ایجاد نرم‌افزاری که بتواند بهینگی را در فرایند چینش قطعات انجام دهد و قابلیت در نظر گرفتن تیغه برش را داشته باشد را "نرم افزار برش بهینه" می گویند. حال ما به شما نرم افزار برش بیهنه "یاسین" را پیشنهاد می کنیم که علاوه بر ویژگی های بالا دارای ویژگی های منحصر به فردی است مانند: بهترین چیدمان، کمترین میزان پرت، بالاترین سرعت،پشتیبانی از اندازه تیغه برش(مخصوص چوب و MDF )، فاصله از کناره، پشتیبانی از نرم افزار، ذخیره و بازیابی جام و قطعات و ... .